FlyFishRC M10QMC-5883L GPS Module Compass
  • QAR 128,00
The FlyfishRC-M10QMC is a small size, fast positioning, easy-to-use GPS. It adopts 18*18mm RHCP ceramic patch antenna that provides excellent reception capability and a highly stable connectivity. The built-in QMC5883L high-precision magnetometer provides precise azimuth pointing.Ideal for use with FPV drones, multi-rotors, fixed wing and other model products.
Specs:
  • GPS module: FlyFishRC M10QMC-5883L GPS Module
  • Frequencies: 72 channel
  • Refresh Rate: 10 Hz
  • Compass module: QMC5883L
  • Baud Rate:4800bps-115200bps (Default - 9600bps)
  • Sensitivity: Tracking: -162dBm, Capture: -160dBm,Cold Start:-148dBm
  • Accuracy:  Horizontal <2.5m average), SBAS < 2.0m average, Timepulse: RMS 30 ns
  • Cold start: <24s
  • Hot start: <2s
  • Maximum height: 50000m
  • Maximum speed: 500 m/s
  • Speed accuracy: 0.05 m/s
  • Maximum acceleration: ≦ 4G
  • Input Voltage: 3.3V-5V,current 25mA
  • Output Connector: SH1.0-6P
  • Weight: 8.8g
  • GPS pin definition: RX/TX UART
  • Compass pin definition: SDA/SLA
  • GPS patch antenna size: 18 x 18 mm
  • Total dimensions:20 x 20 x 11 mm
Features:
  • 72 channel 10 Hz Refresh rate
  • Built-in TCXO crystal and farad capacitor for faster hot start
  • High sensitivity 18x18mm GPS patch antenna